top of page

4 Nivoji Poslušanja Vaših Najljubših Pesmi

Vsi, od metalcev do klasičnih glasbenikov, radi poslušamo glasbo. 

 

Glasba predvsem glasbenikom predstavlja vir motivacije in inspiracije za ustvarjanje glasbe ter novih idej, ki jih uporabijo v svojem pisanju glasbe. 

 

Včasih bi bili najraje muha na steni uspešnih glasbenikov/skladateljev, ali pa videli v njihovo glavo, da bi ugotovili, kaj vse se z možgani dogaja, ko se glasba ustvarja.   

 

In morda bi morali narediti nekaj podobnega. Seveda ne mislim v dobesednem smislu. Svoje najljubše pesmi bi morali analizirati tako, da jih aktivno poslušamo.

Aktivno poslušanje ni isto kot poslušanje. Za aktivno poslušanje si moramo vzeti čas in biti 100% osredotočeni na pesem, si med poslušanjem zapisovati stvari, določene dele poslušati večkrat ipd. 

 

image001.jpg

Zapisovanje svojih idej o dogajanju v poslušani glasbi je ključnega pomena. Če imate seznam idej, se lahko vedno vračate k njim in ideje uporabite, ko pišete svojo glasbo. 

 

Najlepša stvar od vsega je naslednja: lahko se povsem motite o ideji/konceptu, ki ga je glasbenik/skladatelj želel prikazati v pesmi. Pa kaj za to? Vrednost je v procesu, preko katerega postajate boljši skladatelji. Saj si vendar ne želite posnemati svojega najljubšega glasbenika, mar ne? Želite ustvariti nekaj svojega, nekaj kar odraža vašo identiteto. 

 

S tem v mislih si poglejmo različne nivoje poslušanja glasbe:

 

Strukturni nivo

 

Morda si mislite, da morate poslušati zelo kompleksno glasbo, vendar temu ni tako. Jaz osebno večkrat poslušam na videz preproste pop/rock pesmi, v katerih so uporabljeni določeni triki. Predvsem so mi všeč pesmi, ki ne sledijo običajni kitica-refren formuli.

 

Med poslušanjem se lahko vprašate: Na koliko delov je razdeljena pesem? Kolikokrat se ponovijo? Zakaj mislite, da je pesem strukturirana tako?

 

In še bolj napredno vprašanje: Ali se ideje v različnih delih med seboj kako povezujejo?

 

Sami napišite pesem po “ABCD” formuli (vsaka črka predstavlja en del/strukturo pesmi) in jih komentirajte. Nato lahko poskusite kakšno drugačno strukturno formulo in s tem vadite komponiranje različnih pesmi. 

 

Tehnični nivo

 

Kakšne tehnike so uporabljene na inštrumentih? Ta nivo je predvsem pomemben za glasbenike, ki igrajo instrument/pojejo.

 

Če ste kitaristi, tako kot jaz, lahko zaigrate iste note na drugačen način, če uporabite različne tehnike igranja. Npr. tapping ustvarja bolj povezan zvok, sweep picking pa agresivnejši zvok. 

 

V pesmi poslušajte različne tehnike, ki so uporabljene in poskusite uporabiti enake tehnike v svojem ustvarjanju glasbe.

 

Idejni/konceptualni nivo

 

Katere glasbene ideje/elementi so uporabljeni v pesmi? Glasbene ideje so npr. melodija, ritem, akordi, akordne progresije itd. 

 

Katere akordi so zaigrani? Kakšne akordne progresije so uporabljene? Kako se med seboj povezujejo? Ali je skladatelj uporabil vodenje glasov (kako se glasovi premikajo iz enega tona/akorda v drugega) ali kontrapunkt? Z vsakim odgovorom na prejšnja vprašanja si lahko zapišete akorde za določen del pesmi in vadite zapisane ideje.

 

Ali je melodija naraščajoča ali padajoča? Je živahna ali bolj monotona? Ali se melodije med različnimi deli pesmi povezujejo med seboj? Ali se iste melodije v različnih delih ponavljajo?

 

Lahko uporabite isto melodijo in jo le reharmonizirate z različnimi akordi ter jo tako naredite drugačno. Morda vam je prvotna oblika melodije že všeč, a jo vseeno poskusite spremeniti, da boste imeli pred seboj več različnih oblik melodij. 

 

Kako pa je z ritmom akordov in melodij? Ali lahko uporabite isti ritem in napišete drugačne akorde/melodije? Seveda lahko. 

 

Čustveni nivo

 

Ta nivo je po mojem mnenju najgloblji in najpomembnejši, če želite pisati pomenljivo glasbo. 

 

Vse, kar je uporabljeno v pesmi doda/spodbudi čustva ali jih ovira/zavira. Pri vsakem delu glasbe se morate vprašate, kako se počutite in zakaj.

Poglejte vse ideje, ki ste si jih že zapisali in jih tokrat evalvirajte s čustvi. Kako se počutite ob padajoči melodiji? Kako pa ob naraščajoči? Kaj v vas vzbudi določena akordna progresija? Ali se vaše počutje glasbe ujema z besedilom pesmi? Ali je besedilo preveč plehko?

 

Jaz sem preizkusil nivo poslušanja glasbe s svojimi mlajšimi učenci tako, da sem jim predvajal svoje najljubše pesmi. Presenečeno sem ugotovil, kako dobro in natančno so opisali zgodbo pesmi, brez, da bi poznali besedilo ali celo naslov pesmi. 

 

Lahko si shranite vse zapisane glasbene ideje in čustva ter se k njim vračate, ko boste naleteli na določen problem pri svojem komponiranju. 

 

Vse to analiziranje pesmi vas bo naredilo boljše skladatelje in songwriterje, zato si je vredno vzeti čas in spremeniti svoje poslušanje v aktivno poslušanje ter zapisati vse ideje, četudi bodo na koncu večinoma služile le košu smeti. 

 

Če vam primanjkuje časa, lahko vse to naredite, ko čakate v vrsti, se vozite na avtobusu/vlaku…kadarkoli, ko imate čas misliti. 

Želite postati veliko bolj kreativen kitarist?

Pridružite se zabavnim in kreativnim lekcijam kitare v Dream Music - Šoli Kitare. Povejte mi nekaj o sebi na spodnjem obrazcu in naredite naslednji korak v svojem igranju:

Učitelj kitare
bottom of page